Sdílet na Facebooku

Národní park na řece Krka – Úchvatné vodopády, které vás okouzlí

V tomto článku naleznete tip na výlet, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. Je to totiž opravdu jeden z nejhezčích výletů, jaký můžete v Dalmácii podniknout. Je jím řeka Krka, která je sice jen 72,5 km dlouhá, ale na své krátké pouti do moře blízko Šibeniku překonává hned několik mohutných kaskád a vodopádů. Spolu s vápencem, který tvoří celé okolí, pak vytváří nádherné skalní útvary a meandry. A neméně krásná je i zdejší příroda.

Celý Národní park na řece Krka je ve své podstatě unikátní, nalezneme zde totiž nádherné sklaní útvary, vodopády, nezničenou živou přírodu a dokonce i spoustu kulturních památek. V kombinaci s možností koupání přímo pod vodopády a výletu lodí, která vás k nim zaveze je to opravdu kombinace, která se neodmítá.

Navíc těchto vodopádových kaskád je hned několik, takže je možnost zvolit spoustu výletních tras, dle vaší chuti. Mezi ty největší vodopády patří tyto:

  • Topolski slap – se nachází na horním toku. Z výšky 22 m padá voda přímo kolmo do temně modré průzračné tůně.
  • Skradinské vodopády – jsou celkem 48 m vysoká, 170 m široká a asi 800 m dlouhá soustava vodopádů. Voda padá celkem 17-ti vodopády o několika výškách.
  • Roški slap – vysoký 27 m je vlastně začátkem Visovačského jezera, které je dlouhé 12 km.
  • Brjanski slap – je nejvyšším vodopádem na řece s výškou 62 m.

Z dalších zajímavých informací ještě doplníme, že celý národní park Krka se rozkládá mezi městy Knin a Skradin. Rozloha národního parku je 109 km². Přes svou neodolatelnou krásu byl založen teprve v roce 1985. Kromě pozoruhodných soustava vodních kaskád stojí za zmínku také, že ve vodě žijí jak sladkovodní, tak i mořské ryby. Ústí Krky do moře je totiž téměř nepozorovatelné. Řeka je splavná pro lodě s ponorem do 2 m až k vodopádu Skradinski buk.

Od těchto objektivních informací, ale zase musím zmínit pár těch subjektivních, za sebe totiž musím prohlásit, že národní park na řece Krka je opravdu nádherný a za žádnou cenu byste si ho neměli nechat ujít. Navíc jak už jsem psal, můžete se zde i vykoupat pod vodopády, což bude jistě příjemné osvěžení při cestě z nebo do Makarské riviéry.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.