Klidná obec Drage

Drage je malá pobřežní obec. Nachází se ve středu Dalmácie naproti malému ostrůvku Vrgada. Nejbližší města jsou Pakoštane vzdálené 4 kilometry na sever a pak Pirovac vzdálený asi 13 kilometrů na jih. Obec Drage se také nachází na úzkém pruhu země, který odděluje Jaderské moře a Vranské jezero. Trvale zde žije 805 obyvatel.

Pokračování článku »

Město Vodice

Vodice je na poměry chorvatského pobřeží už větší město. Trvale zde žije 12.408 obyvatel. Město má také poměrně dlouhou a bohatou historii, takže kromě pláží a krásné přírody může nabídnout i památky.

První osada zde stála už za doby Římské říše a jmenovala se Arausa. Jednalo se ale jenom o malou provinční obec. První písemné zmínky o dnešní Vodici pak pocházejí až z roku 1412. Jméno města je odvozené od vodních pramenů, které zásobovaly celou zdejší oblast. Město se začalo rychle rozrůstat v 16. století. Důvodem byly hlavně Benátsko-Turecké války, kvůli kterým se začala spousta obyvatel stahovat z vnitrozemí na pobřeží.

Pokračování článku »

Bibinje u Zadaru

Bibinje je menší pobřežní město. Nachází se jen 7 kilometrů na jihovýchod od města Zadar, které je centrem zdejšího regionu (Zadarská župa). V Bibinje trvale žije kolem 4 tisíc obyvatel a jedná se o oblíbené turistické letovisko.

Pokračování článku »

Sukošan s velkým přístavem

Sukošan je menší přímořské městečko nacházející se v Zadarské župě mezi Zadarem, od něhož je vzdáleno pouhých 11 kilometrů směrem na jihovýchod, a Biogradem na Moru, od kterého je vzdáleno necelých 20 kilometrů. V roce 2005 zde žilo 5 022 obyvatel.

Sukošan je velmi oblíbeným dovolenkovým letoviskem. Kromě turismu se místní obyvatelé věnují ještě zemědělství, tedy hlavně vinařství, pěstování oliv a ovoce. Sukošan leží Jadranské magistrále, která prochází přímo skrz město.

Pokračování článku »

Sveti Filip i Jakov

Sveti Filip i Jakov je menší přímořské městečko (opčina) v Zadarské župě. Nachází se 25 kilometrů jihovýchodně od Zadaru a pouhé 3 kilometry na severozápad od známého města Biograd na Moru. V roce 2001 zde žilo 4 482 obyvatel. Městečko je oblíbeným centrem turismu a nachází se naproti ostrovu Pašman

Pokračování článku »

Primošten město vinic

Primošten je menší městečko ve střední Dalmácii. Nachází se na pobřeží Jadranu mezi městy Šibenik a Trogir. Primošten je situován do části pobřeží, která není obklopena žádnými ostrovy a je zde tak výhled na otevřené moře. Město samotné má 2.992 stálých obyvatel. Každé léto se ale mnohonásobně rozrůstá o davy turistů, kteří sem proudí z celého světa. Primošten skutečně patří mezi jedno z nejvyhlášenějších míst na celém Jadranu v Chorvatsku.

Známé jsou především zdejší rozsáhlé a nádherné vinice. Dokonce je tu taková zajímavost, že fotografie primoštenských vinic visí i v centru Organizace spojených národů v New Yorku. Možná právě proto se také aktuálně zvažuje jejich zařazení na seznam světového dědictví UNESCO.

Pokračování článku »

« Starší články