Ceny jídla v Chorvatských restauracích

Na této stránce naleznete zajímavé informace ohledně cen v Chorvatských restauracích a hospodách. Hned na začátku upozorňujeme, že ceny jsou pouze orientační a to ještě tak jak platili v roce 2008. Důležitý je samozřejmě také kurzy koruny x kuny nebo jakous restauraci si vyberete. Zmíněné ceny platí pro průměrně kvalitní restaurace, které se většinou nachází v centrech měst a na plážových promenádách. I když tak v průměru vychází většina jídel dráž, než u nás, alespoň jednou doporučujeme chorvatskou restauraci navštívit. Zdejší zejména rybí speciality za to rozhodně stojí. Přejeme dobrou chuť.

Pokračování článku »

Prává chorvatská zmrzlina je jedna z nejlepších na světě

Při parné letní dovolené v Chorvatsku vám určitě přijde vhod osvěžení v podobě studené zmrzliny, nebo jak se říká chorvatsky – sladoledu. V Chorvatsku jsou samozřejmě k dostání jak nám známé značky zmzliny jako Algida, tak místní značky. Ale doslova hřích by byl neochutnat nějakou místní kopečkovou zmrzlinu. I když se to totiž možná nezdá, tak zmrzliny mají v Chorvatsku dlouhou tradici a Chorvati jí mlsají už od osmnáctého století.

Všeobecně se ví, že téměř každá dubrovnická cukrárna má svůj tajný a jedinečný recept. Nejoblíbenější a nejtypičtější chorvatskou ledově osvěžující pochoutkou ale zůstává sorbet, neboli zmrzlinový nápoj, který často bývá „dochucen“ alkoholem. Základ sorbetové zmrzliny tvoří sladká zmrzlinka s citrónem, pomerančem, trochou sektu doplněné vanilkou. Chorvatská zmrzlina je samozřejmě na rozdíl od té české sladší a samozřejmě nijak nešizená, tedy v mnohem větších porcích.

Rakije – a další typicky chorvatské pálenky a lihoviny

Podobně jako u nás se i o každé chorvatské pálence traduje, že má léčivé účinky. Samozřejmě především na trávení a uklidnění, na což většina Chorvatů jen s úsměvem přikyvuje. V některých restauracích a hospodách vám přinesou sami panáka po zaplacení pro lepší trávení, sami Chorvaté si ho ale rádi a hojně dopřávají jako domácí lék na cokoli. Mezi další nejrozšířenější lihoviny – kořalky pak patří opojně bylinná, barvou nazelenalá tavarice. Tavarice je vlastně rakije se středomořskou trávou na dně flašky. Liší se podle druhu trav a také podle délky louhování. Co našince velmi potěší je, že další rozšířenou pálenkou je zde třeba také nám dobře známá slivovice, hruškovice, ale taky nám méně známa loza. Ta se pálí z hroznů vína. Vliv blízkého Řecka je pak jasně vidět na chorvatské pálence mastika. Jedná se o destilát anýzu. Pod tímto názvem se pak neskrývá nic jiného, než Řecký národní nápoj ouzo.

Pokračování článku »

Chorvatský jídelníček – Rybí speciality

Až se vydáte do Chorvatska, tak právě rybí speciality jsou asi to nejlepší, co si zde můžete objednat. V dobrých restauracích, často přímo u přístavního mola se nabízí čerstvé krevety, třeba jen před hodinou nalovené, pak lehce opražené na domácím olivovém oleji, k tomu čerstvé víno, jako aperitiv podomácku pálená rakije a čerstvě napečené nadýchané běloučké bagety. Jídel z plodů moře se samozřejmě nabízí nespočet. Z mořských ryb si můžete vybrat snad jakoukoliv, na kterou si jen vzpomenete. V některých restauracích si dokonce můžete vybrat ještě živou rybu klidně si plavoucí v rybníčku.

Zajímavé jsou i další speciality jako různé mořské řasy, plži a zejména škeble, které se nosí ve velkých porcích. Na takové jídlo ale musí být našinec připraven. Protože v našich zeměpisných končinách rozhodně nepatří „mořské potvory“ mezi často konzumovaná jídla.

Kulinářský speciál – Chorvatská káva

Možná to pro neznalce Chorvatska bude překvapení, ale tato nádherná země není známá jen skvělým vínem, ale i kávou. Většina Chorvatů totiž vypije během dne hned několik káv. V každé restauraci, baru nebo kavárně je na nápojovém lístku silná černá káva, která vás nenechá do čtyř hodin ráno usnout. Na černou kávu si totiž Chorvaté udělají čas vždy. Popíjet kafíčko v pracovní době je národní sport rozšířený bez ohledu na klima či změny ve vládě. Ostatně stejné je to i u nás, nebo alespoň donedávna bylo 🙂 . Stejně tak téměř „pravé“ espreso dělané po italsku nebo macchiato (espreso s trochou teplého mléka), či kapučíno. To prostě musíte nezbytně nutně na pobřeží Jadranu ochutnat.