Sdílet na Facebooku

Ostrov Pašman

Ostrov Pašman je malý chorvatský ostrov, který se nachází nedaleko chorvatského města Zadaru. Ostrov Pašman měří 57 kilometrů čtverečních. Na délku měří ostrov 21 kilometrů, na šířku pak něco málo přes 4 kilometry. V současné době žije na ostrově okolo 3500 stálých obyvatel.

Ostrov Pašman a pohled na pevninu a ostatní ostrovy.

Historie ostrova

Pašman byl nejprve osídlen Ilyry, což dokazují četné archeologické nálezy. Po Ilyrech přišli na ostrov Římané, kteří měli své středisko u přístavu Tkon. Další písemné dokumenty o ostrovu Pašman jsou z pozdější doby, kdy ostrov spadal do církevní správy biogradské a zadarské katolické církve. Významným přísunem emigrantů bylo 12. století, kdy sem přišli utečenci z chorvatského města Biograd na Moru, které vyplenili mocní Benátčané. V pozdějších dobách se však Pašman neubránil velké moci Benátek, takže nějakou dobu tento ostrov spadal pod vládu benátských dóžat.

Pašman je ostrov plný zeleně.    Skalní útesy zde také nejsou žádnou vzácností.

Současnost

Ostrov Pašman podobně jako mnoho dalších chorvatských ostrovů žije hlavně z turistického ruchu. Kromě turistického ruchu však obyvatele ostrova profitují z rybolovu, zemědělství a vinařství. Vinné révě se daří zejména v západní části ostrova, kde uvidíte velké množství místních vinohradů, protože zdejší pobřeží je velmi strmé. Pláže jsou situované především ve východní části ostrova. Zde také uvidíme velké množství makchií, což je typický porost pro středomořskou oblast. Hlavní tepnou ostrova je pak Tkon, kde se také nachází trajektový přístav. Mezi další menší obce ostrova pak patří Kraj, Banj, Mrljane, Dobropoljana a Ždrelac. Nejvyšším vrcholem ostrova je kopec Bokolj, který dosahuje výšky 272 metrů nad mořem.

Letní idylka na ostrově Pašman.

Pamětihodnosti města

Mezi hlavní atrakce ostrova Pašman patří klášter sv.Kosmy a Damiána, který vznikl na začátku 12.století. Klášter byl ve středověku velmi významným místem hlaholské kultury, což lze dodnes poznat v místní klášterní knihovně, která vlastní mnoho cenných knih s hlaholskými texty. V 15. století se vlastníky kláštera stali františkáni, kteří klášter přebudovali do gotické podoby. Klášterní kostel se může například pochlubit cennými sochami nebo polychromovaným krucifixem.

Kromě krásného kláštera sv.Kosmy a Damiána stojí na ostrově Pašman za pozornost místní divoká a nedotčená příroda a malé pitoreskní rybářské vesničky.

Pašman je spojený se sousedním ostrovem Ugljan mostem.    Na Pašmanu je hned několik obcí.

Zajímavosti v okolí

Kolem ostrova Pašman jsou ještě další malé chorvatské ostrovy. Za všechny zmiňme ještě ostrov Dugi otok a Molat. Ostrov Dugi otok je větší než ostrov Pašman, protože jeho rozloha je 124 kilometrů čtverečních. Ostrov čítá celkem deset rybářských vesnic, které najdete na severu ostrova. Jih ostrova je hornatější, takže v těchto místech se pasou velká stáda ovcí. Pláže pro turisty pro změnu najdete ve východní části ostrova. Ostrov Molat je téměř ideálním místem pro dokonalý odpočinek a relax, protože na ostrově nejsou žádné velké hotely a ubytovny. Ubytovat se však můžete u místních lidí, kteří turistům pronajímají malé apartmány. Z historických památek ostrova stojí za zmínku pouze kostel sv.Ondřeje, který byl v minulosti součástí místního menšího kláštera.

Pohled na nádherné pobřeží Pašmanu.

Romantická zátoka na ostrově Pašman.    Západ slunce je na ostrově Pašman nezapomenutelným zážitkem.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.