Sdílet na Facebooku

Zadar první město Dalmácie

Chorvatský přístav Zadar je se svojí výhodnou polohou a téměř 80. tisíci stálými obyvateli odpradávna jedním z přirozených center Dalmácie. Tedy té severní a dokonce by se s nadsázkou dalo říci, že právě zde Dalmácie začíná, protože právě tak tomu je. Zadarská župa je totiž nejsevernější částí Dalmácie. Stejně jako ostatní města i Zadar si prošel strastiplnou historií, kdy se postupně od starověku do dnešních dnů vystřídalo v nadvládě nad ním mnoho kultur a říší. Ve zkratce tedy – Ilyrové, Římani, Byzanc, Benátská říše, Chorvatská říše, řada povstání, Rakousko-Uhersko, Itálie, Jugoslávie a nakonec dnešní svobodné Chorvatsko.

Historie na Zadaru zanechala nejenom nesčetně nádherných památek, ale i šrámů. O tom svědčí například to, že ještě v roce 1991 bylo město pod palbou Jugoslávské lidové armády a válčilo se zde. Dnes se však naštěstí město rozvíjí v míru a najdeme tu nesčetně turistických lákadel i ubytovacích kapacit.

  

Historické centrum Zadaru je plné památek. Zachovaly se zde dokonce některé pozůstatky z dob římské vlády. Jsou to hlavně části opevnění, z nichž však byla většina zbořena za dob rakouské nadvlády.

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.