Sdílet na Facebooku

Trogir – lázeňské město doporučené UNESCO

Přímořské lázeňské město Trogir patří se svými 12.000 stálými obyvateli mezi větší a zajímavější města. Do Trogiru pak láká zejména jeho dlouhá a spletitá historie, která ho dostala až na seznam kulturních památek UNESCO. Zajímavá je i poloha města, které je vzdáleno pouhých 20 km od Splitu (vzdušnou čarou polovinu), nebo také to, že se část města rozkládá na přilehlém ostrově Okrug, podobně jaké to má třeba New York a Staten Island.Největším lákadlem Trogiru je jeho historie a kulturní dědictví, takže si pojďme o ní něco málo říci. Trogir byl založen řeckými kolonisty někdy v třetím století př.n.l. Velký rozvoj zaznamenalo město zejména za doby Římské říše, kdy se stalo významným obchodním a strategickým přístavem.

Později v 9. století stejně jako všechna ostatní města v oblasti uznal Trogir svrchovanost chorvatských vládců, což vedlo k dalšímu posílení obchodních vztahů zejména tedy s nově vznikajícím Chorvatským královstvím. Chorvatům, kteří byli potomci římských měšťanů, se říkalo v Dalmácii Latini. Vlastníkem města se pak na krátký čas stala i Byzantské říše nebo Normané. Až do doby 13. století, kdy Trogir připadl uherskému království, pod jehož nadvládou vydržel přes dlouhých 100 let. Regionální velmoc Benátky, tak Trogir získala až relativně pozdě v roce 1420. Město se pak znovu vrátilo pod správu Uher (Rakouska-Uherska) až v roce 1814.

Tím defakto začíná novodobá historie Trogiru. Do města začíná přijíždět čím dál větší počet turistů, kteří obdivují zdejší architekturu, která si za století prošla nespočetně mnoha různými kulturními vlivy. Aby návštěvníci získali větší komfort, začíná Trogir nabízet i lázeňské procedury. V roce 1997 pak město získává prestižní třešničku na dortu, tím že je zařazeno mezi kulturní památky UNESCO.

Místní tržnice žije bujarým životem

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.