Sdílet na Facebooku

Sveti Filip i Jakov

Sveti Filip i Jakov je menší přímořské městečko (opčina) v Zadarské župě. Nachází se 25 kilometrů jihovýchodně od Zadaru a pouhé 3 kilometry na severozápad od známého města Biograd na Moru. V roce 2001 zde žilo 4 482 obyvatel. Městečko je oblíbeným centrem turismu a nachází se naproti ostrovu Pašman

Sveti Filip i Jakov má bohatou historii a už v roce 1000 př.n.l zde pravděpodobně stálo lidské sídlo. Dále s jistotou víme, že v 1. století sem přišli Římané a po nich v 7. století Chorvaté. Sveti Filip i Jakov byl dlouho jenom malou vesničkou a prosperoval spíše nedaleký Biograd na Moru, který byl královským městem. V 13. století zde stávala malá kaple zasvěcená Sv. Filipovi a Jakubovi. Ta byla záhy zničena, ale obci už po ní zůstalo její jméno. První oficiální zmínka jako o „San Filip“ pochází ze 14. století od Giacomodi Rogovi.

  

V 16. století zde byl postavěn kostel Sv. Michaela, který ale vážně poškodili Turci v roce 1707.

V době socialistické Jugoslávie bylo z jména obci vypuštěno slovíčko „Sveti“, po získání nezávislosti Chorvatska byl ale znovu použit starý název obce.

Městečko má malé historické jádro s úzkými uličkami hned u moře. Jsou zde také tři malé přístavy, které ale slouží hlavně těm nejmenším lodím. Zbytek města je poměrně roztroušený a zasahuje až kilometr do vnitrozemí. Domy se také volně táhnou kolem pobřeží na severovýchod až do sousední obce Turanj.

Kolem Sveti Filipa i Jakova jsou pěkné oblázkové pláže nebo větší betonová mola.

  

 

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.