Sdílet na Facebooku

Sukošan s velkým přístavem

Sukošan je menší přímořské městečko nacházející se v Zadarské župě mezi Zadarem, od něhož je vzdáleno pouhých 11 kilometrů směrem na jihovýchod, a Biogradem na Moru, od kterého je vzdáleno necelých 20 kilometrů. V roce 2005 zde žilo 5 022 obyvatel.

Sukošan je velmi oblíbeným dovolenkovým letoviskem. Kromě turismu se místní obyvatelé věnují ještě zemědělství, tedy hlavně vinařství, pěstování oliv a ovoce. Sukošan leží Jadranské magistrále, která prochází přímo skrz město.

Sukošan se může pochlubit novým supermoderním přístavem, který byl zbudovaný na severu v řidčeji obydlené oblasti. Přístav je opravdu velký i když slouží hlavně menším lodím. Zajímavý je například půlkruhový vlnolam z něhož vedou mola k lodím a který celý přístav uzavírá.

Jelikož se jedná o větší městečko, tak má poměrně bohatou historii. Ta sahá až do římských dob o čemž svědčí například archeologické nálezy nebo zbytky dochovaných zdí. O samotném Sukošanu však první písemná zmínka pochází až z dokumentu z 24. července 1289. Největší památkou města je kostel Sv. Kasijána, postavený v 11. století, který získal svojí dnešní podobu při přestavbě v 17. století. Další menší kostel byl postavený v 17. století na místním hřbitově.

V okolí se nalézají například ruiny letní vily zadarských arcibiskupů z 15. století situované na jednom z ostrůvku v zálivu. Dále zde můžete objevit ruiny středověké tvrze, kterou vystavěli knížata Bribirští na mysu Bribirčina. Pouhých 3,5 kilometrů severovýchodně od města se nachází zajímavá středověká kaple.

Sukošan má zajímavou kulturní tradici v pořádání lidových slavností. Ty se zde konají vždy 13. srpna a to k poctě sv. Kasijána, patrona Sukošanu. Další zábavní program takzvané Sukošanské noci (Noći Sukošana) se konají několikrát za sezónu a jsou typické různými karnevalovými maskami a živou zábavou.

Sukošan má četné písečné pláže a proto je známý jako ráj pro děti. Město má více než 3000 lůžek v apartmánech, penzionech, motelech a hotelech. V okolí se také nachází několik kempů. Nový přístav Marina Dalmacija také poskytuje skutečně skvělé zázemí pro jachtaře a další milovníky vodních sportů.

V historickém jádru se nacházejí úzké uličky a domy s masivními kamennými zdmi, které jasně dávají najevo, že Sukošan už je městečko s dlouhou historii a ne jenom obyčejná rybářská vesnice, která vyrostla na cestovním ruchu.

 

1 Komentář

V loňském roce jsme byli ubytováni v Sukošanu v apartmánu který je skoro přímo u moře, moře čisté a v moři před apartmánem pěkný písek, ani boty do vody jsme nepotřebovali. Že to bylo do centra do nejbližšího obchodu těch 10 min. pěšky nám vůbec nevadilo. Byli jsme se vším spokojeni.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.