Sdílet na Facebooku

Primošten město vinic

Primošten je menší městečko ve střední Dalmácii. Nachází se na pobřeží Jadranu mezi městy Šibenik a Trogir. Primošten je situován do části pobřeží, která není obklopena žádnými ostrovy a je zde tak výhled na otevřené moře. Město samotné má 2.992 stálých obyvatel. Každé léto se ale mnohonásobně rozrůstá o davy turistů, kteří sem proudí z celého světa. Primošten skutečně patří mezi jedno z nejvyhlášenějších míst na celém Jadranu v Chorvatsku.

Známé jsou především zdejší rozsáhlé a nádherné vinice. Dokonce je tu taková zajímavost, že fotografie primoštenských vinic visí i v centru Organizace spojených národů v New Yorku. Možná právě proto se také aktuálně zvažuje jejich zařazení na seznam světového dědictví UNESCO.

To ale není jediná zdejší zajímavost. Kromě vinic je známý také tradičním závod oslíků, který se zde koná každé léto. Je to skutečně velká atrakce pro místní i turisty.

Pobřeží Primoštenu je hodně členité a vytváří hodně zálivů a poloostrovů. Na jednom z těchto poloostrovů leží i historické jádro města. To je s novější zástavbou spojeno jenom úzkou šíjí s dvěma silnicemi.

Díky členitému pobřeží je zde také hodně pláží a to ať už přímo ve městě, tak v jeho okolí. Největší pláž v Primoštenu se jmenuje Raduča. Její menší část, Mala Raduča, byla dokonce zvolena mezi 10 nejkrásnějších pláží v Chorvatsku (a Chorvatsko je podle nedávného průzkumu magazínu National Geographic v USA považováno za nejlepší místo na světě pro strávení letní dovolené roku 2006).

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Primoštěnu, tak rozhodně neprohloupíte. Je to krásné historické město s nádhernými plážemi i okolní krajinou plnou romantických vinic. Je tu krásný výhled na otevřené moře a v okolí se navíc nachází spousta dalších zajímavých měst a památek.

Více o Primoštenu se můžete dozvědět na jeho oficiálních stránkách  www.primosten.hr.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.