Sdílet na Facebooku

Pirovac na dalmátském pobřeží

Pirovac je menší pobřežní městečko vzdálená necelých 25 km na jih od většího města Šibenik. Město se nachází na konci členitého zálivu a také jím prochází Jadranská magistrála, po které se můžete rychle dostat právě do Šibeniku. Jinak má město kolem 2 tisíc obyvatel v drtivé většině chorvatské národnosti.

Stejně jako většina město v okolí i Pirovac má velmi dlouhou a spletitou historii. I když je zřejmé, že zdejší oblast byla osídlena už ve starověku, tak první historická zmínka o Pirovacu pochází až z roku 1298. V té době bylo město spíš známo pod jménem „Zlosela“ a patřilo spolu s okolními pozemky šlechtici z Bribiru z vážené rodiny Šubićů. Později se pak město stalo majetkem diecéze v Šibeniku.

krásné staré uličky Pirovacu

Hlavní a nejstarší část dnešního města byla založena uprchlíky v 15. století, kteří utíkali před roztahujícími se Turky. Roku 1505 zde byla Petarem Draganićem postavena mohutná ochranná zeď, která se dochovala až dodnes. Hned následujícího roku 1506 byl postaven farní kostel Sv. Jiří, který byl v 18. století zrestaurován do barokního stylu. Za návštěvu stojí také hřbitovní kaple rodiny Draganićů a Vrančićů, která obsahuje sarkofág s reliéfem. O významu těchto rodin svědčí i to, že na návrhu se podíleli význační umělci té doby Andrija Budčić ze Šibeniku a Lorenzo Pincino z Benátek.

Na ostrůvku Sveti Stjepan pak byly před vesnicí nalezeny římské artefakty, které svědčí o úplně nejstarším osídlení zdejšího kraje. Hned vedle stojí ruiny Františkánského kláštera původně roku 1511, jenž byl ale bohužel zničen v roce 1807.

Pláž v městečku Pirovac

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.