Sdílet na Facebooku

Pakoštane město obklopené vodou

Pakoštane je menší spíše klidné přístavní město zhruba uprostřed cesty mezi Zadarem a Šibenikem. Město má 3.884 stálých obyvatel, ale v létě se samozřejmě rozrůstá o tisíce turistů. Město má poměrně unikátní polohu. Prakticky od Zadaru až k Pašmanu se totiž táhnou dlouhé ostrovy Pašman a Ugljan těsně podél pobřeží. Teprve až zde se moře konečně trochu otevírá a tak je zde vidět i do dálky. Třeba až na Dugi otok vzdálený 18 kilometrů.

Co je další na poloze Pakoštane unikátní je to, že leží v bezprostřední blízkosti Vranského jezero. Ano čtete správně, město leží jak vedle moře, tak vedle jezera, z čehož jednoduše vyplívá, že je doslova obklopeno vodou. Vranské jezero je shodou okolností s délkou 13.5 kilometru a šířkou 1.5 kilometru největším v Chorvatsku. Jezero je krasového původu i když na jeho dnešní podobě se hodně přičinil i člověk. Největším přítokem je říčka Skorobića. Na druhou stranu je hodně mělké a to v průměru kolem dvou metrů v nejhlubším místě má jen čtyři metry. Jezero je hojně využíváno hlavně pro chov ryb a rybolov.

Jezero a okolí pak patří pro přírodní pak Vrana, který se může pochlubit velkou spoustou unikátních rostlin a živočichů. Těm se daří především v mokřadech a vysokých travách, které zasahují hluboko do jezera, právě díky jeho malé hloubce.

Vranské jezero však není jedinou přírodní zajímavostí v blízkostí Pakoštane. Město totiž také leží mezi třemi národními parky a to Kornati, Krka a Paklenica. Tady snad ani není co řešit. Krku si rozhodně nenechte ujít, na Kornati se vydáte výletem na lodi a Paklenici, která je u Zadaru, si můžete dát při cestě sem nebo domů. Když k tomu ještě připočteme návštěvu Plitvických jezer také při cestě, tak máte při dovolené v Pakoštane unikátní příležitost najednou poznat to nejlepší a nejhezčí z Chorvatska.

Jinak k samotnému Pakoštane, jedná se o typické městečko, které vyrostlo s cestovním ruchem. Zdejší oblast byla osídlena už v době kamenné. Samotné základy města byly ale položeny až v 15. století. Po dlouhé staletí bylo Pakoštane jenom malou vesnicí. Pak ale přišli turisté a město se začalo rozvíjet. Staré centrum města se nachází blízko u moře, hned vedle starého přístavu. Zde jsou některé významné stavby jako například kostely Sv. Justina a Sv. Michaela.

Hned vedle vyrostl nový mnohem větší přístav. Vedle přístavu je kruhový objezd a dále už jenom volné prostranství a parkoviště. Takže žádná krásná promenáda jak by se dalo čekat. Město má i další takové menší pomyslné centrum s kruhovým objezdem, které se nachází zhruba uprostřed.

Naproti městu se pak na moři nachází pět miniaturních ostrůvků. Tři jsou bezprostředně vedle města a dva pak opodál. Ostrůvky se jmenují: Sv.Justina, Veli škoj, Babuljaš , Velký zavinac a Zavinac Mali.

Fotogalerie

 

 

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.