Sdílet na Facebooku

Ostrov Murter

Murter (italsky: Morter nebo Mortero) je jméno ostrova ale také menšího městečka poblíž Pirovacu, zhruba mezi Biogradem na Moru a Šibenikem. Ostrov je dlouhý kolem 10 kilometrů a 1.5 kilometrů široký. Murter se nachází velmi blízko pevniny se kterou je také spojen sklápěcím mostem v obci Tisno. Kromě Tisna leží na ostrově ještě další tři obce. Na jihu jsou to Jezero a pak úplně na severním konci ostrova Betina a právě stejnojmenný Murter.

Na celém ostrově žije dohromady 5.192 stálých obyvatel, z čehož jsou naprostá většina Chorvaté. Nejvyšší bod je kopec Raduč s výškou 125 metrů nad mořem. Plocha ostrova je celkem 18.7 kilometru čtverečních. Ostrov má mnoho krásných pláží a zákoutí. Vnitrozemí je z větší části vyprahlé a neobydlené. Ostatně tvar úzké nudle snad ani neláká k osídlení vnitrozemí.

Co se týká historie, tak byl ostrov osídlen už ve starověku kmenem Illyrů. Důkazem tohoto nejstaršího osídlení jsou pozůstatky obce Colentum, které se nacházejí na severu ostrova poblíž dnešní obce Betina. První oficiální písemné zmínky pak pochází z roku 1297, kdy se o jedné z obcí na Murteru hovořilo jako o „Magna Villa“.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.