Sdílet na Facebooku

Město Vodice

Vodice je na poměry chorvatského pobřeží už větší město. Trvale zde žije 12.408 obyvatel. Město má také poměrně dlouhou a bohatou historii, takže kromě pláží a krásné přírody může nabídnout i památky.

První osada zde stála už za doby Římské říše a jmenovala se Arausa. Jednalo se ale jenom o malou provinční obec. První písemné zmínky o dnešní Vodici pak pocházejí až z roku 1412. Jméno města je odvozené od vodních pramenů, které zásobovaly celou zdejší oblast. Město se začalo rychle rozrůstat v 16. století. Důvodem byly hlavně Benátsko-Turecké války, kvůli kterým se začala spousta obyvatel stahovat z vnitrozemí na pobřeží.

Vodice byla opravdu strategické místo, protože se zde nacházel jak zdroj vody, tak úrodná orná půda. V 17. století bylo proto město obehnáno hradbami. V srdci opevnění se pak zachovala věž – pevnost Coric, která je dodnes dominantou města. Toto masivní opevnění mnohokrát město ochránilo před osmanskou invazí.

Po pádu Benátek roku 1797 se Vodice dostala na dlouhou dobu pod správu Rakouska-Uherska. To narušila jenom krátká etapa za Napoleonských válek v období od 1806 do 1813, kdy se město dostalo pod francouzskou správu. Velký rozvoj nastal v 19. a 20. století, kdy se stavěli školy, silnice nebo knihovna. A nakonec přišel i cestovní ruch.

  

Dnešní Vodice je hezké město. Jádro města se nachází u přístavu, který byl nedávno rozšířen. Přístav je opravdu velký a slouží menším a středně velkým lodím. Naproti přístavu je historické centrum, které je také poměrně velké. V historické jádru jsou typické úzké uličky sevřené starobylými kamennými domy. Některé ulice jsou skutečně tak úzké, že při rozpažení rukou se budete dotýkat domů na obou stranách ulice. Malé náměstíčko Obala Matice se nachází hned u pobřeží.

Všude okolo se nachází už novější zástavba. Ve větším městě samozřejmě nemůže chybět obchodní dům, fotbalový stadion nebo velké hotely.

  

Pláže jsou zde převážně hodně kamenité. Na některých místech proto byly zbudovány betonové terasy. Kousek dál od centra se ale nachází i běžné oblázkové pláže, které většinou ale nejsou moc široké. Město Vodice volně srůstá z jihu s obcí Srima. A pouhé 2 kilometry na západ je pak vzdálena obec Tribunj.

Město Vodice leží v nádherném místě. Díky Jadranské magistrále i výborně dopravně dostupném. Do historického města Šibenik to odsud je jenom kolem 15 kilometrů a o moc dál není ani nádherný národní park na řece Krka.

Více se můžete dozvědět na oficiálních webových stránkách města www.vodice.hr (chorvatsky a anglicky).

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.