Sdílet na Facebooku

Biograd na Moru se představuje

Biograd na Moru nebo chcete-li italsky: Zaravecchia, či benátsky: Xara Vécia je přístavní městečko v severní Dalmácii necelých 25 kilometrů jižně od Zadaru. Hned naproti leží ostrov Pašman od kterého ho odděluje pouhý 2 km úzký záliv ve kterém se nacházejí další menší ostrůvky (dva nejbližší Planac a Sveta Katarina). Na některé se dá dokonce doplavat, protože jsou vzdálené jen pouhých pár stovek metrů od pevniny. Podle posledního sčítání obyvatel v roce 2001 zde žilo 5.259 lidí.

Biograd na Moru má dlouhou turistickou tradici a je také hodně oblíben u Českých turistů, kteří sem začali jezdit už za První republiky v roce 1920. První hotel však byl otevřen až později v roce 1935. Historické centrum města se nachází na malém poloostrově, který obklopují zátoky Bošana a Soline. Ty jsou dnes už ale beznadějně obstavěné rozrůstajícím se městem.

  

Turisté si oblíbili Biograd na Moru především díky příjemné teplotě (Průměrná teplota v červenci je 24°C) a také dlouhým a rozmanitým plážím. Najdeme zde prakticky všechny typy pláží od velkých a strmých skalisek, přes pozvolnější oblázkové pláže a dokonce i mírnou písčitou pláž vhodnou pro děti.

Nyní ale něco málo k historii. Název Biograd na More znamená v překladu Bílé město na moři. Poprvé bylo zmíněno již v 10. století jako město založené chorvatským králem. Dokonce se stalo hlavním městem chorvatských králů a biskupů. V roce 1102 se zde Koloman Uherský korunoval uherským králem. V roce 1202, když byla Zara (Zadar) okupována křižáky ze čtvrté křížové výpravy, mnoho lidí uteklo do Biogradu. Proto je Biograd také někdy označován jako Zara vecchia („Stará Zara“).

Během 13. a 14. století bylo město pod vládou vévodů z Cetiny, templářských rytířů z Vrany a vévodů Šubićes z Bribiru. V roce 1409 bylo město začleněno do Benátské republiky, a zůstalo její součástí až do roku 1797, kdy republika padla.

  

Během benátsko-tureckých válek bylo město značně poškozeno, a dvakrát, v letech 1521 a 1646 vypáleno. V 16. a 17. století se v Biogradu formovala chorvatská armáda, která se značně angažovala ve válce proti Turkům. V letech 1991-1993 bylo město značně poškozeno dlouhodobým bombardováním srbských jednotek během Chorvatské války o nezávislost.

Biograd na Moru je dnes výstavním městem s krásných centrem skládajícím se z úzkých uliček. Hned vedle se pak nachází přístav, který patří k těm větším a můžou v něm kotvit i větší lodě. Nechybí krásné nábřeží s promenádou a všude kolem spousty obchůdků a kavárniček.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.