Sdílet na Facebooku

Bibinje u Zadaru

Bibinje je menší pobřežní město. Nachází se jen 7 kilometrů na jihovýchod od města Zadar, které je centrem zdejšího regionu (Zadarská župa). V Bibinje trvale žije kolem 4 tisíc obyvatel a jedná se o oblíbené turistické letovisko.

Historie obce sahá až do časů Římské říše. V té době si zde postavil vilu patricij Vibius Bibius, podle něhož pak dostala jméno i obec, která zde začala vznikat. První písemná zmínka o obci pak pochází z roku 1214. Obec se dál rozvíjela poklidně až na turecké invaze, které začali v první polovině 15. století.

Z nejzajímavějších památek v Bibinje jmenujme kostel Jana Křtitele, v němž jsou uloženy posvátné předměty z 15. století. Ve zdejším muzeu je vystavena zajímavá etnografická kolekce.

  

Dnes je Bibinje poklidným letoviskem. Malé ale krásné historické jádro je soustředěno na poloostrově vybíhajícím do moře. Přístav ve zdejší zátoce je poměrně velký, ale moc lodí ho nevyužívá. V sousední obci Sukošan je totiž nový supermoderní a velký přístav pro osobní lodě. Zbytek města tvoří apartmány a běžné domy. Na pobřeží směrem k Zadaru je mnoho malých, ale hezkých, oblázkových pláží.

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.